KAMIENICE BIUROWE

Warszawa jako największy rynek biurowy w Europie Środkowo-Wschodniej dysponuje bogatą ofertą powierzchni biurowych. Preferencje najemców jednak są coraz bardziej zróżnicowane. W odpowiedzi oferta biur na rynku nieruchomości dostosowuje się do zapotrzebowania i upodobań potencjalnych klientów. Z tego względu w Warszawie zaczęło pojawiać się coraz więcej kamienic biurowych. Są to historyczne budynki, które po procesie rewitalizacji, zaczynają pełnić funkcje biurową i oferować standard wykończenia zbliżony do nowoczesnych biurowców. Kamienice biurowe bywają nazywane biurowcami butikowymi, czyli kameralnymi obiektami, które charakteryzują się unikalnym stylem, wyróżniającą się architekturą, prestiżową lokalizacją oraz wysokim standardem. Tego typu obiekty biurowe znajdują coraz więcej zwolenników, dzięki wyjątkowemu klimatowi miejsca pracy. Dowiedz się więcej o kamienicach biurowych, czyli budynkach łączących historię z nowoczesnością.

BIURA W KAMIENICACH BIUROWYCH

Kamienice biurowe przeważnie lokalizują się w najbardziej prestiżowych dzielnicach w mieście. W przypadku Warszawy, takie obiekty usytuowane są przeważnie w Śródmieściu, szczególnie w południowej części oraz okolicach Starego Miasta.

W przypadku kamienic biurowych problematyczne jest parkowanie. W większości przypadków jedyne dostępne miejsca postojowe znajdują się przy budynku i na ogół są ogólnodostępne. Lokalizacja kamienic biurowych przeważnie umożliwia dojazd licznymi środkami komunikacji miejskiej. Główne lokalizacje, w których skupiają się tego typu inwestycje są obsługiwane przez metro lub tramwaj.

Zasady wynajmu są podobne do tych, które spotkamy w nowoczesnych biurowcach. Minimalne okresy najmu w przypadku kamienic to przeważnie od 3 do 5 lat. Ceny w najlepszych, centralnych lokalizacjach, w zrewitalizowanych obiektach są porównywalne z cenami w biurowcach klasy A, a czasami nawet wyższe. Kamienice mają mniejsze powierzchnie całkowite, więc podaż tego typu budynków nie jest wysoka, co ma bezpośredni wpływ na wysokość czynszu.

Firmy, które decydują się na biuro w kamienicy, dzięki unikalnemu charakterowi obiektu mogą budować rozpoznawalność marki. Prestiżowy adres jest niezwykle cenny dla profilu działalność wielu firm.

Do niektórych działalności zdecydowanie bardziej będą pasować takie powierzchnie niż te zlokalizowane w biurowcu. Branże, które najczęściej decydują się na biura w kamienicach to, m.in.: show-roomy, pracownie artystyczne i architektoniczne, agencje kreatywne i reklamowe oraz kancelarie prawne i notarialne.

Kamienice mają, również pewien walor, który nie jest możliwy do podrobienia w jakiejkolwiek innej inwestycji, a jest to historia obiektu. Wiele kamienic w Warszawie jest związanych z historycznymi postaciami i wydarzeniami, dzięki czemu te przestrzenie są niezwykle wartościowe i ciekawe.

Lokale w kamienicach mieszkaniowych wynajmowane pod działalność gospodarczą to nie to samo co biura w kamienicach biurowych, które są dostosowane do standardu budynku biurowego. Często posiadają pełne wyposażenie, czyli klimatyzacje, okablowanie, ochronę, recepcję, kontrolę dostępu, itp.

KAMIENICE BIUROWE

REWITALIZACJA KAMIENIC BIUROWYCH

Rewitalizacja to wyprowadzenie zdegradowanego obiektu lub terenu ze stanu kryzysowego. Mylnie niekiedy uznaje się rewitalizację jako gruntowny remont. W rzeczywistości jest to złożony proces , który odnosi się  nie tylko do sfery przestrzennej, czyli architektonicznej i planistycznej, ale również do sfery społecznej i gospodarczej. Kamienice rewitalizuje się głównie pod funkcje mieszkaniową oraz biurową. Jednak, jeśli historycznie budynek pełnił funkcje mieszkaniową, po rewitalizacji może ona ulec zmianie, ponieważ częścią procesu jest przywracanie lub nadawanie obiektom nowych funkcji.

Deweloper po zakupie nieruchomości ma przed sobą jeszcze bardzo długą drogę do efektu końcowego, w postaci oddania inwestycji do użytku. Wbrew pozorom proces rewitalizacji nie jest łatwiejszy od projektu nowego budynku. Na czas realizacji obiektu wpływają liczne kwestie prawne, z którymi musi zgadzać się projekt. Ponadto, przebudowa historycznego obiektu, który może być w złym stanie technicznym niezbędne jest zatrudnienie specjalistycznej ekipy budowlanej.

Przeprowadzając proces rewitalizacji, inwestor nie może być obojętny na historię budynku. Tworząc projekt powinien szukać inspiracji na starych fotografiach, planach, opisach czy wywiadach z mieszkańcami budynku lub okolicznych budynków. Posiadając taką wiedzę architekt tworzy nowy projekt, który powinien łączyć ze sobą historię obiektu z własną wizją i możliwościami wprowadzania zmian. Podczas realizacji inwestorzy muszą pójść na pewne ustępstwa we własnej koncepcji, ale również podejmować trudne decyzje związane z utrzymaniem niektórych elementów historycznej zabudowy.

Rewitalizowanie obiektów przez prywatnych inwestorów jest dobrą praktyką, gdyż możliwości samego miasta nie pozwoliłyby na przywrócenie świetności takiej liczbie obiektów. Ponadto, po udanej rewitalizacji otoczenie obiektu, również ulega zmianie i podnosi się jego prestiż.

Warszawa ma ogromny potencjał rewitalizacyjny, ze względu na liczbę istniejących historycznych budynków w atrakcyjnych lokalizacjach, ale w złym stanie techniczny.

REWITALIZACJA

PRZYKŁADY REWITALIZACJI KAMIENIC W WARSZAWIE

1. GRIFFIN HOUSE

Neorenesansowa kamienica Griffin House, nazywana niegdyś Domem pod Gryfami, zlokalizowana jest przy Placu Trzech Krzyży. Budynek powstał dla właściciela fabryki czekolady Juliana Fuchsa w latach 1884-1886. Nazwa wywodzi się od figur gryfów, które były zwieńczeniem elewacji. Projektując kopuły na narożnikach architekt, Józef Huss, wzorował się na projekcie warszawskiej Królikarni. W 1944 roku budynek został podpalony i częściowo zniszczony. Po wojnie budynek został odbudowany, jednak z pominięciem kilku charakterystycznych elementów, m.in. trzech kopuł. W latach 2004-2005 firma UBM Development zrewitalizowała obiekt, przywracając mu dawny charakter. Obecnie Griffin House dysponuje około 2700 metrami kwadratowymi powierzchni biurowej oraz 34 naziemnymi miejscami postojowymi. Obiekt wyposażony w klimatyzację, podwieszane sufity, podnoszone podłogi oraz uchylne okna.

GRIFFIN HOUSE
Dom Pod Gryfami, Warszawa (II połowa lat 40-tych)

2. POLNA CORNER BUDYNEK A

Kamienica biurowa przy ulicy Polnej 40 jest częścią kompleksu biurowo-mieszkalnego Polna Corner, zlokalizowanego w Śródmieściu Południowym. Polna Corner składa się z nowoczesnego biurowca oraz dwóch kamienic – biurowej oraz mieszkalnej. Kamienica biurowa przy Polnej 40 powstała w 1916 roku. Była ona częścią kwartału zabudowy, który w latach 50-tych, został przecięty podczas wytyczania nowej ulicy – Waryńskiego. Podczas remontów, które miały miejsce na przełomie lat 70-tych i 80-tych, rozebrana została wschodnia oficyna, przez co kamienica zatraciła swój charakter. W kamienicy mieszkalnej kompleksu Polna Corner przez wiele lat mieszkała i tworzyła polska pisarka Maria Dąbrowska. W latach 2015-2017 oba obiekty były rewitalizowane. Kamienica biurowa oferuje około 2200 metrów kwadratowych powierzchni. Przywrócono jej dawny charakter i wyposażono w funkcjonalne i współczesne rozwiązania, np. klimatyzację, kontrolę dostępu, monitoring oraz recepcję.

3. PLAC MAŁACHOWSKIEGO 2

Kamienica przy Placu Małachowskiego 2, nazywana była kamienicą Krasińskich od nazwiska pierwszych właścicieli oraz kamienicą Raczyńskiego. Powstała w latach 1907-1910 i jest uznawana za przykład monumentalnej architektury warszawskiej XX wieku. Początkowo, budynek miał służyć przechowywaniu księgozbiorów oraz dzieł sztuki rodziny Krasińskich. Gdy właścicielem budynku został Edward Raczyński zmienił jej przeznaczenie na elegancką kamienicę czynszową ze sklepami w części parterowej. Została przebudowana po zniszczeniach wojennych i zaadaptowana pod siedzibę Ministerstwa Poczty i Telegrafów. W latach 2010-2013 przeprowadzona została kompleksowa rewitalizacja, która przywróciła kamienicy dawną świetność. Odtworzono dawną fasadę, a na parterze stworzono szklane witryny nawiązujące do sklepów w kamienicy czynszowej Raczyńskiego. Obecnie w budynku znajdują się atrakcyjne przestrzenie coworkingowe.

PLAC MAŁACHOWSKIEGO
Plac Małachowskiego 2, Warszawa

4. POZNAŃSKA 37

W latach 1903-1904 powstała kamienica przy ulicy Poznańskiej 37. Budynek był zlokalizowany w ścisłym centrum miasta, mimo to podczas II Wojny Światowej jako jeden z nielicznych budynków nie został zniszczony. Po wojnie, w kamienicy przy Poznańskiej 37 mieszkał i tworzył polski poeta Miron Białoszewski. Po rewitalizacji w latach 2015-2017 budynek odzyskał dawny wygląd i oferuje około 4000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej oraz lokale restauracyjno-usługowe, słynne na ulicy Poznańskiej.

POZNAŃSKA 37
Poznańska 37, Warszawa

Biura w kamienicach biurowych to produkt, który stał się odpowiedzią na wysokie oczekiwania najemców. Miejmy nadzieję, że w przestrzeni naszych miast będziemy obserwować coraz więcej przeprowadzanych rewitalizacji, a tym samym bardziej estetyczną tkankę miejską. Na rynku nieruchomości komercyjnych w Warszawie dostępna jest obecnie szeroka oferta różnego rodzaju biur, więc każda firma powinna znaleźć coś dostosowanego do swoich potrzeb.