BIURA SERWISOWANE

Biura serwisowane to nietypowy koncept przestrzeni biurowej przeznaczonej do wynajmu. Wynajem biur serwisowanych i coworkingów stał się niezwykle popularny pośród start-upów, freelancerów, małych i średnich firm oraz przedsiębiorców wchodzących na rynek. Elastyczne, krótkoterminowe umowy najmu, brak kosztów kapitałowych i kosztów wyjścia oraz gotowość do korzystania z biura od momentu podpisania kontraktu – to główne czynniki wpływające na tak duże zainteresowanie ofertą tego typu biur. Wielu najemców biur serwisowanych, decyduje się na ten typ siedziby, również ze względu na tzw. globalny dostęp do biur. Na polskim rynku funkcjonuje obecnie kilku operatorów dysponujących globalną siecią placówek. Członkostwo w jednej z ich polskich lokalizacji daje najemcy dostęp do wszystkich biur serwisowanych tego operatora w Polsce ale i na całym świecie. Dla osób często podróżujących służbowo, dostęp do biura czy sali konferencyjnej, np. w Nowym Jorku czy Londynie jest wyjątkowym ułatwieniem. W Polsce niezwykle szybko rozwijają się, również operatorzy regionalni. Dowiedz się jak powstawały pierwsze biura serwisowane i coworkingi w Polsce i na świecie. Poznaj potencjał rozwojowy tego sektora nieruchomości komercyjnych.

HISTORIA BIUR SERWISOWANYCH

Pierwsze biura serwisowane powstały na początku lat 60-tych w Stanach Zjednoczonych, wraz z założeniem firmy OmniOffice Group Inc. Firma ta zajmowała się wynajmem specjalnych apartamentów dla kadr zarządzających. W 1966 roku na rynku pojawiły się kancelarie Paula Fegena. Oferowano tam powierzchnie biurową dla prawników, wyposażoną w meble, usługi recepcyjne, obsługę telefoniczną oraz sale konferencyjne. Już na początku lat 70-tych kancelarie prawne Paula Fegena, czyli, tzw. Fegen Suites, dostępne były w prawie 200 lokalizacji w 26 stanach.

Pod koniec lat 70-tych koncept biur serwisowanych pojawił się poza Stanami Zjednoczonymi. Firma Servcorp oferowała biura serwisowane w MLC Centre w australijskim Sydney. Początkowo na zasadach biur elastycznych wynajmowane była ¼ powierzchni budynku. Jednak, idea w pełni wyposażonych biur cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że firma zaczęła się szybko powiększać. Obecnie oferuje biura serwisowane w ponad 160 lokalizacjach na całym świecie. W podobnym czasie, zaczęły pojawiać się, również pierwsze tego typu powierzchnie biurowe w Europie, a konkretniej w Londynie. Początkowo, w Wielkiej Brytanii biura serwisowane były wynajmowane głównie przez kancelarie adwokackie. Jednak, wraz ze wzrostem popularności tego konceptu, różnicowała się grupa najemców. Obecnie Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone oferują łącznie 60% wszystkich biur serwisowanych na całym świecie.

Pojęcie „coworking” zostało stworzone dopiero w 1999 roku, przez pioniera teorii gier Bernarda de Kovena. W jego wypowiedzi coworking, miał oznaczać „współpracę na równi” („Working together as equals”). Obecnie oznacza część biura serwisowanego, gdzie praca odbywa się na wspólnej przestrzeni. Pierwszy coworking otworzył się w sierpniu 2005 roku w San Francisco i oferował, m.in.: bezpłatne Wi-Fi, wspólne obiady, przerwy na medytację, masaże oraz wycieczki rowerowe.

Pierwsze biuro serwisowane w Polsce powstało w latach 90-tych w Warszawie. Belgijska firma Regus, która obecnie jest światowym liderem w sektorze biur elastycznych, utworzyła biuro serwisowane w Hotelu Sheraton przy Placu Trzech Krzyży. Obecnie oferuje 18 lokalizacji w Warszawie (,np. Skylight, Metropolitan, Warsaw Financial Center) i około 3000 lokalizacji na całym świecie.

BIURA SERWISOWANE

GLOBALNY RYNEK BIUR SERWISOWANYCH

Na całym świecie obserwujemy ciągły rozwój sektora biur elastycznych (biura serwisowane i coworking). W krajach Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki (EMEA) w 2018 zaobserwowano wzrost w tym sektorze o około 15%. W innych częściach świata wzrost był podobny – oscylował w granicach 10-16%. Tak duży wzrost jest spowodowany coraz większą liczbą małych i średnich przedsiębiorstw na rynku pracy, czyli głównej grupy docelowej biur serwisowanych. Ponadto, na rozwój sektora wpływają zmiany w formie pracy nowoczesnych firm, które szukają elastycznych rozwiązań. Przykładowo, duże korporacje coraz częściej decydują się na biura serwisowane dla zespołów projektowych lub dla nowych oddziałów przy ekspansji firmy, dając im możliwość poznania nowego rynku bez długoterminowych kontraktów.

Z tego powodu na całym świecie powstają liczne firmy regionalne, działające tylko na terenie jednego kraju lub miasta. Natomiast, międzynarodowi operatorzy sukcesywnie rozbudowują sieć swoich placówek. Największym na świecie rynkiem biur serwisowanych jest zdecydowanie Wielka Brytania, która dysponuje około 36% światowego zasobu. Niewiele mniej, czyli 32% udziału w światowym zasobie oferują kraje Ameryki Północnej oraz Południowej (najwięcej placówek w Stanach Zjednoczonych). Co ciekawe, w przypadku krajów z bogatą ofertą biur serwisowanych, największy udział mają operatorzy regionalni. Operatorzy międzynarodowi mają często bardzo wiele ofert, jednak na tyle zróżnicowanych przestrzennie w skali całego świata, że nie dominują na krajowych rynkach. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku krajów, w których ten sektor rynku nieruchomości jest w fazie rozwoju. Często pierwsze biura serwisowane w danym kraju to kolejne oddziały międzynarodowych operatorów, jak w przypadku Polski. Wraz z rozwojem sektora obserwuje się wzrost udziału operatorów regionalnych.

BIURA SERWISOWANE W POLSCE

Największy rynek biur serwisowanych i coworkingu w Polsce zdecydowanie stanowi Warszawa i szacuje się, że posiada około 70% krajowego udziału. Drugim miastem w Polsce, pod względem udziału biur serwisowanych jest Kraków. Pierwsze biuro serwisowane w Polsce pojawiło się w latach 90-tych, jednak rzeczywiście sektor ten zaczął powiększać się dopiero od roku 2004. Największy rozwój biur elastycznych w Polsce można było zaobserwować w drugiej dekadzie XXI wieku, szczególnie w jej drugiej połowie. W Polsce dominującym operatorem jest największy na świecie usługodawca w sektorze biur elastycznych – firma Regus. Inni znani operatorzy międzynarodowi to: WeWork, Mindspace, New Work Offices oraz HubHub. Od pewnego czasu możemy, jednak zauważać coraz więcej nowych lub powiększających się o nowe lokalizacje, operatorów regionalnych, pośród, których można wymienić, m.in.: Brain Embassy, Business.Link oraz City Space. Warszawskie lokalizacje, które oferują usługę dostępu do biur na całym świecie to, m.in.: CEDET, Hala Koszyki czy Nowogrodzka Square.

BIURA SERWISOWANE WE WORK

Biura elastyczne w Polsce rozwijają się w tempie wzrostu porównywalnym z innymi europejskimi stolicami. Ten sektor rynku z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród najemców i coraz częściej jest przez nich wybierany. Biura serwisowane i coworking stanowią obecnie jeden z głównych trendów na rynku i nie zapowiada się, żeby miało to ulec zmianie.  Obserwując jak szybko ten sektor rozwinął się na świecie, możemy wyciągać wnioski i inspirować się dobrą praktyką zagraniczną.