Rondo Daszyńskiego i jego okolice przez długie lata kojarzone były z przemysłem, który dominował na warszawskiej Woli w XX wieku. Jednak, XXI wiek przyniósł wiele zmian – zabudowa przemysłowa przeniosła się na obrzeża Warszawy, natomiast tereny bliskiej Woli zyskały zupełnie nowy charakter. Inwestorzy od razu dostrzegli ogromny potencjał tego miejsca. Tereny wokół Ronda Daszyńskiego znajdują się w pobliżu ścisłego centrum miasta oraz są świetnie skomunikowanie, szczególnie po otwarciu II linii metra w 2015 roku. Ponadto, bliska Wola dysponuje atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi. Z tego względu obecnie realizowane są tu liczne nowe inwestycje, zarówno biurowe, jak i mieszkaniowe.

Wola w przeciągu zaledwie kilku lat stała się zagłębiem biznesu, porównywalnym do dotychczas największej dzielnicy biznesowej na Służewcu. Jak wyglądały tereny przy Rondzie Daszyńskiego zanim zostały zdominowane przez biurowce? Poznajmy inwestycje, które zmieniły oblicze Ronda Daszyńskiego.

RONDO DASZYŃSKIEGO NA PRZESTRZENI LAT

W latach 50-tych tereny wokół nieistniejącego jeszcze Ronda Daszyńskiego były zdominowane przez zabudowę przemysłową. Pośród najważniejszych obiektów przemysłowych można wymienić, m.in.: Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg przy ulicy Karolkowej, które specjalizowały się w produkcji żarówek i lamp (1922-1991) oraz Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka, które zajmowały się produkcją odbiorników radiowych oraz magnetofonów (1949-1999). Na ulicy Towarowej zlokalizowane były bocznice kolejowe oraz magazyny, przez co nie było połączenia pomiędzy ulicą Prostą i Kasprzaka. W 1950 roku na tych terenach powstała inwestycja – Dom Słowa Polskiego. Był to największy, polski zakład poligraficzny w tamtych czasach. Powstał on na miejscu przedwojennego placu Kazimierza Wielkiego. Od roku 1989 w DSP drukowana była, np. Gazeta Wyborcza. W 1963 roku na miejscu obecnego Ronda Daszyńskiego powstało skrzyżowanie. W latach 60-tych powstała kolejna charakterystyczna inwestycja, czyli kompleks biurowy Przedsiębiorstwa Polskiego Kolportażu „Ruch” przy ulic Towarowej 28. W roku 2000 swoją działalność w tym budynku rozpoczął Instytut Pamięci Narodowej, gdzie funkcjonował do 2013 roku. Po ponad 50 latach, w 2014 roku budynek został wyburzony. Nazwę Rondo Ignacego Daszyńskiego nadano skrzyżowaniu w 1986 roku.

Pod koniec XX wieku na bliskiej Woli znajdowały się zabudowania historyczne (np. Kościół św. Karola Boromeusza przy ulicy Chłodnej), przedwojenne kamienice, socrealistyczne bloki (np. osiedle za Żelazną Bramą), pierwsze biurowce (np. Warsaw Trade Tower) oraz pozostałości po zabudowie przemysłowej. Ta niezwykle ciekawa, ale również chaotyczna dzielnica, zatraciła swój charakter. Jednak, druga dekada XXI wieku przyniosła bliskiej Woli ogromne zmiany.

rondo daszynskiego
Pawilon „Dom Słowa Polskiego”, Warszawa
W tle (od lewej): Warsaw Hub, Skyliner, Warsaw Unit

INWESTYCJE PRZY RONDZIE DASZYŃSKIEGO

  • WARSAW SPIRE

Warsaw Spire to kompleks biurowy zlokalizowany w pobliżu Ronda Daszyńskiego. Składa się z trzech budynków – wieżowa o wysokości 220 metrów wraz z iglicami oraz dwóch 55-metrowych budynków pobocznych. Główny budynek jest obecnie drugim najwyższym obiektem w Polsce, po Pałacu Kultury i Nauki. Za realizację kompleksu odpowiedzialna była firma Ghelamco. Warsaw Spire powstawał w latach 2010-2016.

Inwestycja zlokalizowana jest w kwartale ulic: Towarowa, Grzybowska, Wronia oraz Łucka. Poza budynkami inwestor stworzył też unikalną przestrzeń publiczną o nazwie Plac Europejski. Tworzona była z myślą, nie tylko z myślą o pracownikach kompleksu, ale również o mieszkańcach Warszawy i nie tylko. Przestrzeń ta wyposażona jest w zieleń, meble miejskie oraz elementy małej architektury, co zachęca do spędzania tam czasu. Wykorzystuje się ją również jako miejsce licznych wydarzeń kulturalnych. Plac Europejski został wyróżniony w wielu konkursach.

Warsaw Spire stało się flagową inwestycją okolic Ronda Daszyńskiego i wyznaczyło nowe trendy na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Budowa tego kompleksu na zawsze zmieniła oblicze Woli, która od tego momentu miała stać się nowym warszawskim centrum biznesu.

warsaw spire
Warsaw Spire, Warszawa
  • PROXIMO I i II

Proximo to inwestycja realizowana w dwóch etapach w latach 2014-2017 przez firmę The Hines. Proximo I zlokalizowane jest przy ulicy Prostej 68, natomiast Proximo II przy Przyokopowej 26. Ich położenie jest niezwykle atrakcyjne, gdyż znajduje się tuż przy wejściu do metra. Łącznie oba obiekty oferują około 50 tysięcy m2 powierzchni biurowej oraz usługowej. Za projekt odpowiedzialna jest pracownia Rolfe Judd Polska. Kompleks biurowy Proximo kładzie nacisk na ekologiczne rozwiązania, wysokiej jakości materiały oraz inteligentne systemy. Budynki Proximo są najniższe pośród zabudowy wokół Ronda Daszyńskiego (55 m i 42 m).

  • WARSAW HUB

Warsaw Hub to kompleks biurowy, składający się z trzech budynków, zlokalizowany w południowo-zachodniej części Ronda Daszyńskiego. Inwestycja ma oferować najbardziej zaawansowane technologicznie budynki w Polsce. Inwestorem jest firma Ghelamco. Budowa kompleksu rozpoczęła się w 2016 roku, a jej zakończenie planowane jest na rok 2020. Pośród budynków kompleksu, znajdą się dwa 130-metrowe biurowce oraz obiekt hotelowy. Nazwa Warsaw Hub nawiązuje do idei węzła w kontekście komunikacji. Kompleks będzie wyposażony w parkingi podziemne, dla podróżujących samochodem, zaplecze techniczne dla rowerzystów oraz w niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, czyli bezpośrednie przejście z budynków do stacji metra Rondo Daszyńskiego. Ponadto, teren wokół budynków ma zostać zaaranżowany na zieloną przestrzeń publiczną z dostępem do atrakcyjnej oferty handlowej i gastronomicznej.

  • GENERATION PARK

Generation Park to kompleks biurowy składający się z trzech budynków, realizowany przez firmę Skanska. Jest to jeden z największych projektów realizowanych przez tego dewelopera w Europie Środkowo-Wschodniej. Zakończenie budowy planowane jest na rok 2021. Inwestycja powstaje w kwartale ulic: Towarowa, Łucka, Wronia, Prosta, gdzie niegdyś znajdował się budynek przedsiębiorstwa „Ruch”, późniejsza siedziba IPN. Swoją nazwę kompleks wywodzi od nazw następujących po sobie generacji, stąd budynki X, Y oraz Z. Za projekt odpowiedzialna jest znana pracownia JEMS Architekci. Podobnie, jak w przypadku Warsaw Spire oraz Warsaw Hub, stworzona zostanie ogólnodostępna przestrzeń między budynkami, wyposażona w zieleń oraz mała architekturę. Kompleks otrzymał certyfikat LEED na poziomie Platinium. Będzie się ubiegał, również o certyfikację w nowym systemie WELL, który skupia się na zdrowiu i samopoczuciu człowieka. Firma Skanska wprowadzi w budynkach Generation Park swój autorski system inteligentnego zarządzania – Connected by Skanska, do którego pracownicy mają dostęp, dzięki aplikacji.

generation park
Generation Park budynek Z, Warszawa
Zdjęcie autorstwa R. Tomczyk.
  • WARSAW UNIT

Warsaw Unit to ponad 180-metrowy biurowiec realizowany przez firmę Ghelamco. To już trzecia inwestycja tego dewelopera przy Rondzie Daszyńskiego. Projekt Warsaw Unit w przeciwieństwie do dwóch poprzednich realizacji nie jest kompleksem, a pojedynczym budynkiem. Indywidualny projekt ma odnosić się do jednostki – człowieka, który jest najważniejszym elementem tej koncepcji. Budowa obiektu ruszyła w 2017 roku, a jej zakończenie planowane jest na początek 2021 roku. Budynek zlokalizowany jest na rogu ulic Pańskiej oraz Prostej. Będzie oferował 57 tysięcy m2 powierzchni biurowej na 45 piętrach. Warsaw Unit jest pierwszym w Polsce budynkiem starającym się o certyfikację ekologiczną WELL w wersji drugiej (WELL v2). Inwestycja ta również jako pierwsza w kraju zastosuje we fragmencie elewacji fasadę kinetyczną o nazwie Dragon Skin. Składa się ona z tysięcy ruchomych płytek, które reagują na powiewy wiatru, tworząc przy tym niepowtarzalne obrazy.

  • SKYLINER

Skyliner, czyli 195-metrowy wieżowiec to nowa inwestycja firmy Karimpol Polska . Będzie on sąsiadował z inwestycją Warsaw Hub. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia APA Wojeciechowski. Budynek ma łączyć w sobie funkcję biurową, handlową oraz rozrywkową. Układ pięter ma umożliwiać elastyczne podziały powierzchni biurowej. Na czterech poziomach garażu podziemnego będzie znajdowało się 440 miejsc parkingowych. Cztery pierwsze kondygnacje naziemne przeznaczone zostaną dla usług. Budynek będzie znajdował się tuż przy wejściu do stacji metra Rondo Daszyńskiego. Na wysokości 165 metrów znajdował się będzie dwupoziomowy, ogólnodostępny Skybar, z którego będzie można podziwiać panoramę Warszawy. W obiekcie zastosowano liczne zrównoważone rozwiązania, dzięki czemu Skyliner uzyskał certyfikat ekologiczny BREEAM na poziomie Excellent.

  • OKOLICZNE INWESTYCJE

Poza inwestycjami w bezpośrednim sąsiedztwie Ronda Daszyńskiego, warto wspomnieć, również o tych, które znajdują się w okolicy.

Przy skrzyżowaniu ulic Kasprzaka oraz Karolkowej realizowany jest obecnie kompleks biurowy Lixa. Inwestorem jest firma Yareal. Inwestycja, która będzie składała się z trzech budynków, nastawiona jest na ekologię oraz zdrowie człowieka. Dziedziniec pomiędzy budynkami zaprojektowany został jako zielony skwer, który ma stać się miejscem wypoczynku oraz spotkań. Inwestycja otrzymała certyfikację ekologiczną BREEAM na poziomie Excellent. Zakończenie budowy całego kompleksu planowane jest na rok 2022.

W kwartale, pomiędzy ulicą Towarową, a Miedzianą ma powstać wyjątkowa inwestycja – Towarowa 22. Autorem projektu jest jedna z najbardziej znanych pracowni architektonicznych na świecie – Bjarke Ingels Group. Towarowa 22 ma łączyć w sobie funkcję biurową, mieszkaniową, handlową, hotelową, kulturową oraz rekreacyjną. W projekcie architekci poza niezwykle nowoczesną formą całej inwestycji chcą nawiązać do historii przedwojennej Warszawy, w tym do placu Kazimierza Wielkiego, który w nieco zmienionej formie ma zostać odtworzony i stać centrum całego kompleksu. Wykorzystany zostanie, również nieczynny obecnie pawilon dawnego zakładu „Dom Słowa Polskiego” reprezentujący architekturę modernistyczną z lat 50-tych. Ważne dla tego projektu są piesze połączenia komunikacyjne, których odpowiednie ukształtowanie jest niezbędne do funkcjonowania całej inwestycji. Ten niezwykle ambitny koncept jest dopiero w fazie projektowej, jednak wizualizacje pracowni Bjarke Ingelsa sprawiają, że z niecierpliwością czekamy na jego realizację.

Pośród zrealizowanych inwestycji zlokalizowanych w pobliżu Ronda Daszyńskiego, można wymienić obiekty, takie jak: Wronia 31, Prosta 69, Prosta Office Centre, Prosta Tower, Crown Square, Crown Tower oraz Wola Center.

WRONIA 31
Wronia 31, Warszawa

W niedalekiej przyszłości ze ścisłego sąsiedztwa Ronda Daszyńskiego znikną place budowy, a na ich miejscu pojawią się nowoczesne biurowce z atrakcyjnymi przestrzeniami publicznymi. Rondo Daszyńskiego staje się sercem nowej dzielnicy biurowej Warszawy, która niezwykle dynamicznie się rozwija. Obserwując planowane inwestycje można zauważyć, że Wola staje się nową biznesową wizytówką stolicy.