Warszawa jest obecnie wielkim placem budowy, a panoramę centrum miasta zdominowały żurawie budowlane. Aktualnie realizowane jest kilka inwestycji biurowych w Warszawie – m. in. Mennica Legacy Tower, Warsaw Unit, Warsaw Hub, Widok Towers, SkySawa oraz Forest. Jednak jeden projekt wyraźnie wyróżnia się i jest wyjątkowy dla miasta, a nawet kraju – to Varso Place (kompleks 3-ech biurowców) budowany przy ulicy Chmielnej w ścisłym Centrum Warszawy. Inwestorem Varso jest firma HB Reavis. Projekt jest unikalny na skalę międzynarodową, gdyż będzie to piąty, pod względem wysokości, wieżowiec w Europie, zaś w Unii Europejskiej będzie to najwyższy biurowiec. Wraz z zakończeniem budowy, które planowane jest na 2021 rok, Pałac Kultury i Nauki utraci tytuł najwyższego budynku w Polsce. Co będzie oferował najwyższy budynek w Polsce ? Jaka jest historia wysokościowców w Warszawie ?

HISTORIA WARSZAWSKICH WIEŻOWCÓW

Najwyższym budynkiem w Polsce obecnie jest Pałac Kultury i Nauki, który mierzy 237 metrów wraz z iglicą. Jednak historia wieżowców w Warszawie sięga początku XX wieku.

Pierwszym wysokościowcem w Warszawie był budynek PAST-a, zlokalizowany przy ulicy Zielnej 39. Obiekt powstał jako filia szwedzkiej firmy telekomunikacyjnej Cedergren. Co ciekawe, budynek miał 51 metrów, czyli zgodnie z aktualnym prawem budowlanym nie byłby uznawany za wysokościowiec, ponieważ nie przekraczał 55 metrów. Wówczas, jednak taka wysokość budynku była niespotykana. Plan zrealizowania pierwszego tego typu budynku zrodził się już w 1901 roku, natomiast budowę ukończono w 1908 roku. Po 14 latach budynek zmienił właściciela. Została nim Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna i od tego momentu budynek nazywany był PAST-a.

Budynek istnieje do dziś, jednak w nieco zmienionej formie, ponieważ w czasie Powstania Warszawskiego uległ niemal całkowitemu zniszczeniu i przy odbudowie niektóre elementy zostały zmienione lub pominięte. Pełni on funkcję budynku biurowego, a jego lokalizacja jest bardzo atrakcyjna ze względu na sąsiedztwo stacji metra Świętokrzyska, która zapewnia dostęp do obu linii.

Przez 25 lat PAST-a pozostawała najwyższym budynkiem Warszawy. W 1933 roku na niegdysiejszym placu Napoleona (obecnie plac Powstańców Warszawy) zakończyła się budowa siedziby Towarzystwa Ubezpieczeniowego Prudential. Mierzący 66 metrów wieżowiec został najwyższym budynkiem w Polsce oraz jednym z symboli Warszawy z czasów 20-lecia międzywojennego. Budynek nie pełnił wówczas jedynie funkcji biurowej, ponieważ oferował, również luksusowe apartamenty na wysokich piętrach. Był to ewenement, ponieważ w mieście dominowały wtedy kamienice, które posiadały przeważnie trzy lub cztery kondygnację. Przez jeszcze bardzo długi czas w mieście nie było mieszkań położonych na tak wysokich piętrach. Przed wojną najwyższe dostępne lokale mieszkalne powstały w latach 1937-1939 i była to zabudowa ulicy Bartoszewicza w Śródmieściu, oferująca 7 pięter.

PRUDENTIAL 1940
Prudential, Warszawa (1940)

Niestety, Prudential, również został zniszczony w czasie II Wojny Światowej, przetrwała jedynie stalowa konstrukcja. Na początku lat 50-tych został odbudowany w stylu socrealistycznym i zmienił funkcję. W latach 1954-2002 funkcjonował tam Hotel Warszawa. Po zakończeniu działalności hotelu, przez kilka lat pozostawał nieużytkowany, ze względu na zmiany właścicieli. W 2010 roku rozpoczęto jego remont, który trwał aż 8 lat. Było to spowodowane przerwami, które wynikały z budowy II linii metra. Budynek powrócił do swojego przedwojennego stylu i obecnie znajduje się tam 5-gwiazdkowy hotel. Nazwa Hotel Warszawa została zachowana.

Po II Wojnie Światowej odbudowywano budynki PAST-a oraz Prudential, natomiast nie one miały stanowić najwyższe punkty w mieście. W latach powstał 1952-1955 jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w całej Warszawie, a nawet Polsce, czyli Pałac Kultury i Nauki. Co ciekawe, dla zespołu architektów projektujących budynek wysokość odgrywała kluczową rolę, albowiem budynek miał znacząco przewyższać najwyższe obiekty przedwojennej Warszawy. Do dziś pozostaje on najwyższym budynkiem w Polsce, lecz po ponad 65 latach ma się to zmienić i Pałac Kultury ma ustąpić miejsca Varso Tower.

PAŁAC KULTURY I NAUKI 1957
Pałac Kultury i Nauki, Warszawa (1957)

NAJWYŻSZE BUDYNKI W POLSCE I EUROPIE

Wysokościowiec to według prawa budowlanego, budynek o wysokości większej niż 55 metrów. Takie obiekty pełnią ważną rolę w przestrzeni nowoczesnych lub rozwijających się miast. Podwyższają one prestiż miasta, przyciągają inwestorów, stanowią atrakcje turystyczne oraz urozmaicają krajobraz miasta. Często są one, również dominantami przestrzennymi, stanowią ważny element kompozycji, mają wartość estetyczną oraz pozwalają łatwiej odnaleźć się w przestrzeni.

Najwyższym budynkiem w Europie jest Łachta Centr, zlokalizowana w Petersburgu. Osiąga wysokość 462 metrów. Znacząco przewyższa inne europejskie wieżowce, ponieważ z drugim w kolejności najwyższym budynkiem Europy dzieli go 87 metrów. Czołówkę europejskich wysokościowców zdecydowanie zdominowała Rosja, ponieważ to właśnie na jej terenie znajdują się cztery najwyższe budynki kontynentu. Piątym w kolejności był do tej pory londyński wieżowiec The Shard, jednak wkrótce jego miejsce zajmie Varso Tower. Różnica wysokości jest wyjątkowo niewielka, ponieważ Varso będzie wyższy o zaledwie 0,4 metra.

Shard najwyższy biurowiec w Wielkiej Brytanii
The Shard, Londyn


W Polsce realizowanych jest obecnie wiele inwestycji, więc lista wieżowców z roku na rok się wydłuża. Jednak, nie można mówić o różnorodności lokalizacji, gdyż większość wysokościowców zlokalizowana jest w Warszawie. W pozostałych polskich miastach wysokie budynki to przeważnie jedyne lub jedne z nielicznych tego typu obiektów, przykładowo Sky Tower we Wrocławiu (3-ci pod względem wysokości w Polsce), Sea Towers w Gdyni czy Olivia Star w Gdańsku.

VARSO PLACE

Varso Place to kompleks trzech budynków biurowych – Varso Tower (najwyższy biurowiec w UE),  Varso I, Varso II, zlokalizowanych na rogu ulic Chmielnej oraz al. Jana Pawła II. Varso znajduje się w granicach Centralnego Obszaru Biznesu. Wszystkie trzy obiekty otrzymały klasyfikację A. Jego lokalizacja jest niezwykle atrakcyjna ze względu na obecność bogatej oferty kulturalnej, gastronomicznej oraz hotelowej w pobliżu.

Varso Tower
Varso Place, Warszawa

Projekt tego kompleksu biurowego przygotowały dwie pracownie architektoniczne. Varso Tower, czyli najwyższy budynek w UE zaprojektowała brytyjska pracownia Foster and Partners, natomiast pozostałe dwa budynki zostały zaprojektowane przez biuro architektoniczne Hermanowicz Rewski Architekci.

Varso Tower, czyli najwyższy biurowiec będzie oferował nieco ponad 70 tysięcy m2 atrakcyjnej powierzchni biurowej oraz handlowej zaś Varso I i II łącznie oferują 75 tysięcy m2.

Budynek Varso Tower wraz z iglicą osiągnie wysokość 310 metrów, czyli o 73 metry więcej niż Pałac Kultury. Najwyższy budynek będzie posiadał 53 kondygnacje naziemne, natomiast niższe budynki Varso I i II  będą miały 21 kondygnacji (90 m wysokości) i 19 kondygnacji (81 m wysokości).

Najwyższy biurowiec w UE będzie oferował odwiedzającym dwa tarasy widokowe. Pierwszy z nich, czyli dwupoziomowy Vista Terrace będzie zlokalizowany na 49-tej kondygnacji. Drugi taras położony na wysokości 230 metrów, będzie najwyższym punktem widokowym w Polsce.  Z obu tarasów widoczna będzie niezwykła panorama całej Warszawy. Ponadto, na 46 i 48 piętrze znajdować się będzie restauracja oraz bar, które będą stanowić jedyną w swoim rodzaju atrakcję. Na parterach budynków powstanie dwupoziomowy pasaż handlowy Varso Gallery. 

Budynek wprowadzi ciekawe i bardzo funkcjonalne rozwiązanie, czyli połączenie podziemne z Dworcem Centralnym, stacją kolei podmiejskiej oraz galerią handlową Złote Tarasy.

Kompleks zaplanowany jest z myślą o pracownikach, ale również o odwiedzających i korzystających z usług zlokalizowanych w obiekcie. Z tego względu projekt obejmuje, również przestrzenie publiczne stworzone z myślą o wszystkich użytkownikach.

Budynki realizowane są z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu, już w fazie budowy obiekty zdobyły dwa certyfikaty ekologiczne BREEAM i WELL.

Certyfikat WELL to system oceny budynków, który odnosi się do zdrowia i samopoczucia użytkowników przestrzeni. Budynki Varso Tower oraz Varso II są pierwszymi obiektami w Polsce, które uzyskały certyfikację WELL.

Posiadanie dwóch certyfikatów (BREEAM oraz WELL) sprawia, że Varso Place będzie kompleksem przyjaznym dla środowiska i człowieka.

Varso
Varso Tower, Warszawa

Od lat obserwujemy przemiany w przestrzeni Warszawy, jednak powstanie budynku Varso Tower jest dla miasta przełomowym wydarzeniem. Po ponad 65 latach nowy obiekt przejmie od Pałacu Kultury tytuł najwyższego budynku w Polsce. Budynek ten może stać się symbolem przemiany Warszawy i wyznaczyć nową ścieżkę jej rozwoju.