Zdecydowanym odkryciem ostatnich lat, na rynku nieruchomości biurowych, są biura elastyczne. Niekonwencjonalne, a tak dobrze prosperujące. Dlatego też zdecydowaliśmy się przybliżyć Wam ten produkt w naszym artykule. O ich krótkiej historii, charakterystyce oraz przyszłości opowie ekspert z branży – Paweł Biernacki, Doradca ds. wynajmu powierzchni biurowych w KGPP Real Estate.

Biura elastyczne – czy możesz zdefiniować ten produkt.  Może powiesz kilka słów o ich historii.

Paweł Biernacki: Biura elastyczne lub coraz powszechniej określane, jako Flex Offices (Flex’y) – to produkt, który ma kilka odsłon, ciekawy i zdobywający popularność wśród polskich najemców. W Wielkiej Brytanii Flex’y stanowią już około 30% całego wynajmu, podobnie jest w USA. W Polsce Flexy zajmują, na razie, ok. 13% rynku wynajmu biur.

Flex Offices to małe, średnie i duże powierzchnie biurowe przygotowane do natychmiastowego wprowadzenia się, nawet z dnia na dzień. Oferują pełne wyposażenie biura oraz wiele usług dodatkowych. Najemca korzysta z recepcji, sal konferencyjnych, oraz z usług IT. Każdy użytkownik ma zapewniony dostęp do urządzeń biurowych takich jak drukarki czy skanery. Miłym dodatkiem jest nielimitowany dostęp do wspólnej, zaopatrzonej i wyposażonej kuchni, jak również ciekawie zaaranżowanych powierzchni wspólnych, gdzie można spokojnie usiąść, popracować czy porozmawiać. Ogromną zaletą biur elastycznych jest możliwość krótkoterminowego najmu, oraz najmu z krótkim okresem wypowiedzenia, nawet 1-miesięcznym. Takich usług z reguły nie oferują klasyczne biura.

To, co należy jeszcze dodać, – Flex Officess ulokowane są w atrakcyjnych lokalizacjach, oraz w biurowcach o bardzo dobrym standardzie. Coraz więcej firm decyduje się na wynajem takiego biura i ocenia taki rodzaj wynajmu, jako bardzo atrakcyjny.

Do jakich firm jest skierowany ten produkt?

P. B.: Biura elastyczne są bardzo dobrym rozwiązaniem dla firm, które znajdują się na wczesnym etapie rozwoju, w momencie, kiedy elastyczność jest bardzo dużą wartością. Właśnie dlatego wiele start-upów wybiera ten rodzaj funkcjonowania.

Elastyczność decyzji o długości najmu daje im swobodę, a zapewnienie wyposażenia w meble i dostęp do urządzeń biurowych zdejmuje dużo obowiązków z barków właścicieli firm.

Także większe firmy, szczególnie z branży IT, branży reklamowej czy branży finansowej, chętnie sięgają po tego typu rozwiązania. Zauważamy obecnie zmianę podejścia do zarządzania i funkcjonowania dotychczasowych struktur. Wewnętrzne działy firm już nie są od siebie oddzielone, a wręcz przeciwnie, często ulegają dowolnym łączeniom czy przetasowaniom w zależności od aktualnych potrzeb. Nie byłoby to możliwe w biurze o klasycznym układzie, gdzie plan aranżacji jest już narzucony na długie lata.

Jak obecnie wygląda sytuacja Flex’ów na rynku nieruchomości biurowych?

P. B.: Biura elastyczne są wciąż postrzegane przez najemców, jako novum, jednak wiele firm chce próbować pracy w tej formule, szczególnie w obliczu pandemii. Z naszych obserwacji wynika, że świadomość klientów odnośnie tej formy najmu systematycznie rośnie. Dziś jest to już stały i zauważalny element rynku.

Co wyróżnia Flex Offices na tle ich tradycyjnych odpowiedników?

P. B.: Operatorzy biur elastycznych zabiegają o uwagę klientów zróżnicowanym wystrojem wnętrz i atrakcjami takimi jak pokój do odpoczynku, pokoje gier czy organizowaniem eventów. To zupełnie nowe podejście do kwestii pracy, która dotąd była postrzegana, jako wielogodzinne przebywanie przy biurku. Poza tym pracodawcy zaczynają przekonywać się, że praca w bardziej przyjaznym środowisku wpływa znacząco na motywację i efektywność pracowników.

Czy biura elastyczne, w swojej ofercie, mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć?

P. B.: Flex’y na przestrzeni lat bardzo ewoluowały. Co jakiś czas są wprowadzane nowe pomysły i rozwiązania, które zaskakują całkiem nowym podejściem do kwestii pracy. Najemca może wynająć biuro również na kilka godzin w tygodniu czy miesiącu, co pozwala im bardzo ograniczyć koszty. Również praca w systemie coworkingu była rewolucją i wyjściem poza dotychczasowe schematy biurowe. Rozwój technologiczny także odcisnął swój ślad, czego dowodem jest np. możliwość mobilnego rezerwowania sal konferencyjnych. Patrząc choćby na powyższe przykłady można być pewnym, że biura serwisowane na pewno zaproponują nam wkrótce coś nowego.