Jakiś czas temu mogliście przeczytać na naszym blogu o aranżacji wnętrz biurowych na nowo. Wiedza w nim przekazana była merytoryczna, jednak bardzo techniczna i teoretyczna. Dziś równie merytorycznie, jednak w odwołaniu do praktyki porozmawiamy na ten sam temat z ekspertem z branży – Konradem Chruścińskim, Doradcą ds. wynajmu powierzchni biurowych w KGPP Real Estate.

Pracownicy bardzo często zaczęli zauważać, że praca na tak zwanym home office może być równie efektywna, co ta w siedzibie firmy, jaką znaliśmy do tej pory. Właściciele biurowców będą, zatem musieli bardzo mocno postarać się o zachęcenie najemców do powrotu do biur. Jak to zrobią?

Konrad Chruściński: Obecnie wiele firm i właścicieli budynków opracowuje strategie i zasady bezpiecznego powrotu do biur. Zazwyczaj wytyczne obejmują dwa aspekty – dostosowanie infrastruktury biurowej oraz wprowadzenie odpowiednich procedur dla bezpieczeństwa pracowników.

Jakie nowe trendy związane z tą inną, otaczającą nas rzeczywistością zauważyłeś podczas viewing’ów?

K. Ch.: Przede wszystkim modernizacja środowiska pracy, jako łagodzenie skutków obecnej sytuacji. Głównym aspektem będzie zminimalizowanie wspólnego użytkowania urządzeń znajdujących się w biurach. Wartym podkreślenia jest również zapewnienie środków ochronnych i higienicznych dla pracowników takich jak: samoobsługowe, bezdotykowe punkty do dezynfekcji rąk, bezprzewodowa komunikacja w obrębach sal konferencyjnych, wprowadzenie pracy rotacyjnej oraz zmodyfikowanie zagęszczenia stanowisk pracy. Dodatkowo pamiętać trzeba również o zapewnieniu sprawnej komunikacji zespołowej poprzez systemy wideokonferencyjne i rezerwację salek do spotkań, a nawet miejsc postojowych.

Na co obecnie stawiają właściciele powierzchni biurowych – na bezpieczeństwo najemców czy też postęp technologiczny? A może te składowe idą ze sobą w parze?

K. Ch.: Zdecydowanie idę ze sobą w parze. Zarówno wprowadzanie odpowiednich procedur, jak i wdrożenie nowych rozwiązań to ważne elementy budowania strategii bezpiecznej pracy w biurze. Warto przy tym pamiętać, że kluczowy pozostaje czynnik ludzki, czyli gotowość pracowników do przystosowania się do nowych realiów, przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz traktowania technologii, jako czegoś, co usprawnia, a nie komplikuje wykonywanie codziennych obowiązków. Inwestując w modernizacje środowiska pracy warto wybrać narzędzia, które będą odpowiadały faktycznym potrzebom, a pracownicy będą chcieli z nich korzystać.

Czy jest jakaś zmiana w aranżacjach wnętrz biurowych, która szczególnie Cię zaskoczyła?

K. Ch.: Na razie nie. Natomiast z moich obserwacji wynika, że biura będą ewoluowały w kierunku dopasowania się do modelu hybrydowego. Oznaczać to będzie potrzebę wykorzystywania mniejszych przestrzeni biurowych. Aranżacje dopasowane będą bardziej w kierunku budowania relacji, aniżeli ustawionych obok siebie stanowisk pracy. Kluczowe, zatem staje się to, aby tak zaprojektować biuro, żeby wspierało budowanie wspólnoty pomiędzy pracownikami pracującymi w biurze i tymi pracującymi częściej zdalnie.

Podsumowując – czy uważasz, że trendy te są raczej terminowe i skończą się wraz z końcem pandemii, czy raczej zostaną z nami na dłużej?

K. Ch.: Część zmian będzie miała tymczasowy charakter, ale wiele z nich zagości u nas na stałe. Kluczowym będzie zapewnienie przez pracodawców bezpiecznego środowiska pracy. Odpowiednio zaprojektowane biuro ma również za zadanie poprawić samopoczucie i zadowolenie pracowników z biura.