Nie od dziś wiemy jak bardzo preferencje najemców wpływają na decyzje właścicieli budynków biurowych. Jeśli najemca jest zadowolony z warunków najmu, to czuje większe przywiązanie do siedziby swojej firmy i będzie bardziej zainteresowany kontynuowaniem najmu.

Na rynku warszawskim widoczny jest wyraźny trend do modernizowania starszych budynków biurowych. Trudno dziwić się właścicielom tych budynków, że decydują się na lifting swoich budynków. Cały czas rosnąca podaż biurowców w Warszawie nie pozostawia wyboru.  Unowocześnienie powierzchni biurowej, zwiększenie komfortu pracy podnosi atrakcyjność budynku co ma ogromny wpływ na decyzję najemców.

Oprócz lokalizacji jednym z czynników zwracających uwagę najemcy na dany biurowiec jest oczywiście jego estetyka, udogodnienia jakie może on zaoferować, a także atrakcyjność wnętrz w porównaniu z konkurencją. Jednak nie są to jedyne czynniki, na które zwracją uwagę najemcy przy wyborze odpowiedniej siedziby dla swojej firmy. W celu podniesienia standardu biurowców  wprowadzane są innowacyjne rozwiązania technologiczne PropTech (nazwa powstała z połączenia słów „property” i „technology”), które zwiększają produktywność i wydajność budynków, co przekłada się na oszczędności i zwiększenie komfortu pracy. Nowoczesne technologie wkraczają do biur na całym świecie. Coraz częściej mówimy o wzrastającej wadze sztucznej inteligencji, czy znaczeniu big data.  Raport EMEA OCCUPIER SURVEY 2018 wydany przez firmę CBRE pokazuje, że 62% właścicieli budynków inwestuje przede wszystkim w rozwiązania podnoszące wydajność i oszczędność systemów budynkowych. Kolejne 39% zdecydowało się na technologię poprawiającą samopoczucie i wydajność pracowników. Wszystko wskazuje na to, że przyszłość należy do tego drugiego kierunku. Prognozy z EMEA OCCUPIER SURVEY 2018 mówią bowiem jednoznacznie – technologia tworzona z myślą o poprawie komfortu pracowników już w niedalekiej przyszłości będzie miała większe znaczenie, niż ta służąca tylko zarządzaniu budynkiem. Rozwiązania PropTech – jak tłumaczy CBRE – te istniejące i te, w których powinny się rozwijać, można dziś podzielić na cztery główne obszary:

  • Pomiar – biometryka zachowań pracowników i wykorzystania przestrzeni w biurze, pomagająca optymalnie zaprojektować biuro i wykorzystać jego powierzchnię.
  • Informacja – możliwość błyskawicznego uzyskania danych na temat biura – transportu, miejsc parkingowych, dostępnych sali konferencyjnych, ważnych wydarzeń w firmie lub okolicy.
  • Komfort – rozwiązania skracające do minimum monotonne, powtarzalne procedury (na przykład administracyjne), a także zapewniające dostosowanie warunków pracy i relaksu do potrzeb pracownika.
  • Komunikacja – platformy ułatwiające planowanie, prowadzenie projektów w zespole i przepływ informacji między pracownikami przy jednoczesnym ograniczeniu liczby kanałów informowania.

Zmiany nie ograniczają się tylko do kwestii technicznych, aranżacji przestrzeni czy PropTech , ale coraz częściej widzimy wprowadzanie do biurowców ekologicznych rozwiązań. W budynkach bowiem normą jest instalowanie ekologicznego oświetlenia wygaszającego światło w nieużywanych pomieszczeniach, czy unowocześnianie systemów HVAC i BMS. Co do innych udogodnień to pojawiają się też ładowarki dla hulajnóg oraz ulepszana zostaje również infrastruktura dla rowerzystów.

Okres pandemii otworzył przed właścicielami biurowców dodatkowe możliwości. Przed pandemią, przeprowadzenie modernizacji przy znacznym obłożeniu budynku było uciążliwe dla najemców, a często wręcz niemożliwe. Właściciele robili wtedy tylko lifting recepcji w budynkach, a pozostałe części wspólne czekały na swoją kolej. Okres wymuszonej zdalnej pracy wielu właścicieli wykorzystało na remont i modernizację części wspólnych np. korytarzy, czy łazienek i oczywiście recepcji. Odnowione zostały również elewacje budynków oraz wymienione systemy i instalacje w wielu biurowcach. Pandemia przekonała także wielu sceptyków, że nowe technologie to nie tylko chwilowa moda, ale i realne wsparcie dla właściciela i najemców. Nowoczesne rozwiązania łatwiej wdrożyć na etapie planowania i budowy, ale są możliwe także w gotowych budynkach. Dziś najbardziej wskazane są rozwiązania, które skupiają się na bezpieczeństwie najemcy i optymalizacji kosztów najmu.

Poniżej przedstawiamy przykłady kilku budynków biurowych, które w ostatnim okresie wykonały lifting i modernizację w biurowcu. Efektem takich decyzji jest znaczące zmniejszenie pustostanów lub ich całkowity brak w tych budynkach.

HRUBIESZOWSKA 6

Na liście budynków biurowych do modernizacji znalazł się między innymi czteropiętrowy biurowiec przy ulicy Hrubieszowskiej 6, który przeszedł niedawno swoją rewitalizację. Kameralny budynek zlokalizowany jest w dzielnicy Wola w bezpośrednim sąsiedztwie Ronda Daszyńskiego – aktualnie najbardziej dynamicznie rozwijającej się części Warszawy. Budynek biurowy oferuje ok. 2 300 m2 powierzchni biurowej klasy B+. W swojej stylistyce  gmach nawiązuje do tradycyjnej przedwojennej zabudowy Warszawy, która wykorzystywała cegłę klinkierową jako materiał wykończeniowy.  Biurowiec oferuje atrakcyjną powierzchnię biurową i sale szkoleniowo – konferencyjne. Wysoki standard wykończenia, możliwość elastycznej aranżacji przestrzeni i optymalny dostęp światła dziennego, zapewniają komfortowe warunki pracy.  Dodatkowym atutem jest bliski dostęp do atrakcji i udogodnień jakie oferuje centrum miasta. Biurowiec przy ul. Hrubieszowskiej 6  położony jest w otoczeniu wysokiej klasy biurowców i apartamentowców oraz w sąsiedztwie głównych arterii komunikacyjnych tej części Warszawy. Położenie pozwala na pełne korzystanie ze stołecznej oferty handlowo – usługowej, gastronomicznej, kulturalnej, czy hotelowej. Lokalizacja zapewnia również sprawny dojazd do pozostałych dzielnic. W pobliżu znajdują się liczne przystanki autobusowe i tramwajowe oraz stacja II linii metra Rondo Daszyńskiego.

WARTA TOWER

Warta Tower jest 22 – kondygnacyjnym budynkiem biurowym klasy A położonym w Centralnym Obszarze Biznesu w przy ulicy Chmielnej 85/87. Biurowiec  oferuje do wynajęcia około 26 500 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej. Właścicielem budynku jest firma, która zajmuje się rynkiem nieruchomości biurowych w Środkowo – Wschodniej Europie. Firma skrupulatnie pozyskuje, rozwija i zarządza  nieruchomościami komercyjnymi, starając się być preferowanym właścicielem dla rosnącej różnorodności międzynarodowych korporacji w regionie. Właściciel niedawno podjął decyzję o odnowieniu wnętrz i instalacji oraz stworzenia bardziej współczesnego wystroju w biurowcu Warta Tower, co ma na celu zwiększenie standardu budynku oraz zwiększenie komfortu najemców. Zakończenie prac przewidziane jest na 2022 rok, jednak już do tego momentu konstrukcja budynku umożliwiała dowolną aranżację powierzchni, zarówno w formule open – space jak i w układzie gabinetowym. Duże przeszklenia umożliwiały świetne doświetlenie wnętrza naturalnym światłem, podczas gdy wykończenie powierzchni zgodnie z najwyższymi standardami zapewniały użytkownikom budynku komfort i wygodę. Biurowiec Warta Tower usytuowany jest tuż obok Alei Jerozolimskich – jednej z największych arterii komunikacyjnych Warszawy. W pobliżu biurowca znajduje się Dworzec Centralny i dworzec pociągów podmiejskich WKD, stacja metra Centrum oraz przystanki licznych linii autobusowych i tramwajowych komunikacji miejskiej. W najbliższym sąsiedztwie znajduje się również szeroka baza noclegowa z ofertą takich znanych hoteli jak: Marriott, Mercure, Westin i InterContinental.

MY-HIVE MOKOTÓW

Myhive Mokotów to kolejna lokalizacja biurowa, która dołączyła do rodziny myhive w Warszawie. Powstała w wyniku rebrandingu czterech z istniejących budynków biurowych, dotąd znanych pod nazwą EMPARK Mokotów Business Park – jednego z największych parków biznesowych w Polsce. Po zmianie, biurowce zwiększą powierzchnię objętą pod tym brandem w Warszawie o ponad 57.000 m2 do łącznie prawie 230.000 m2. Nowa nazwa – myhive Mokotów uwypukla położenie kompleksu, w samym sercu pierwszej warszawskiej dzielnicy biznesowej zlokalizowanej na Służewcu (dzielnica Mokotów). Biurowce tak jak pozostałe na naszej liście przeszły swój lifting. Wyremontowano części wspólne, recepcję oraz hole windowe zapewniając budynkom bardziej reprezentatywny wygląd od samego progu. Dodatkowo myhive koncentruje się na dostarczaniu najemcom coraz to bardziej innowacyjnych rozwiązań biurowych starając się zapewnić infrastrukturę przekraczającą ich oczekiwania. Jak sami właściciele twierdzą biurowce obecnie bardziej kojarzą się z hotelowymi butikami niż z budynkami biurowymi. Kompleks zlokalizowany jest pomiędzy ulicami Domaniewską, ul. Postępu oraz ul. Wołoską. Myhive Mokotów oferuje szereg usług takich jak sale konferencyjne, oddziały kilku banków, restauracje, kawiarnie, centrum medyczne, pocztę, fitness, pralnię, czy kawiarnię. Do dyspozycji najemców pozostają również miejsca parkingowe, zarówno naziemne, jak i podziemne. Zaledwie 10 minut jazdy dzieli myhive Mokotów od centrum miasta, a także od Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina. Po przeciwnej stronie ulicy Wołoskiej znajduje się Galeria Mokotów – jedno z najpopularniejszych centrów handlowych w Warszawie, do którego dojście zapewnia zawieszona nad ulicą kładka dla pieszych. Lokalizacja kompleksu gwarantuje doskonały dostęp zarówno środkami komunikacji miejskiej, jak i samochodem ze wszystkich części miasta.

W skład kompleksu wchodzą następujące budynki biurowe:

  • Myhive Mokotów One (dawniej Taurus), ul. Wołoska 5budynek oferuje 18 700 m2 powierzchni biurowej do wynajęcia zlokalizowanej na 13 kondygnacjach.
  • Myhive Mokotów Two (dawniej Sirius), ul. Postępu 18a – budynek oferuje 13 100 m2 powierzchni biurowej do wynajęcia zlokalizowanej na 12 kondygnacjach.
  • Myhive Mokotów Three (dawniej Orion), Postępu 18bbudynek oferuje 13 200 m2 powierzchni biurowej do wynajęcia zlokalizowanej na 12 kondygnacjach.
  • Myhive Mokotów Four (dawniej Saturn), Domaniewska 41 – budynek oferuje 12 500 m2 powierzchni biurowej do wynajęcia zlokalizowanej na 11 kondygnacjach.

ATRIUM CENTRUM

Siedmiokondygnacyjny biurowiec znajduje się przy Alei Jana Pawła II 27 i oferuje 14 600 m2 powierzchni biurowej w centrum Warszawy. Budynek biurowy Atrium Centrum powstał w 2001 r. i na przestrzeni kilkunastu lat zarówno koncepcja architektoniczna, jak i zastosowane materiały zdążyły się w nim zestarzeć. Z tego względu właściciel obiektu zdecydował się na gruntowną modernizację przestrzeni, by przywrócić jej utracony blask. Właścicielem budynku jest jedna z wiodących i najszybciej rozwijających się firm  w sektorze nieruchomości komercyjnych i hotelowych w Europie Środkowo-Wschodniej i Niemczech. Zleconego przez firmę liftingu biurowca podjęła się znana warszawska pracownia JMW Architekci, która przez pół roku zmieniła wnętrza Atrium Centrum nie do poznania. Architekci zastosowali nowoczesne materiały najwyższej jakości, które nadały wnętrzom elegancki i ponadczasowy wygląd. Udało im się również stworzyć elastyczną i przyjazną powierzchnię wspólną, do której bez trudu będą w stanie dopasować się wszyscy najemcy. Dodatkowo na antresoli powstała strefa chillout, w której pracownicy mogą swobodnie wypocząć, zrelaksować się lub zorganizować nieformalne spotkanie. Dzięki solidnej rewitalizacji wnętrz Atrium Centrum, Warszawa zyskała nowoczesną i atrakcyjną przestrzeń biurową, która wyróżnia się materiałami gwarantującymi wysoką jakość, eleganckie wzornictwo i wytrzymałość. Nowe przestrzenie z pewnością staną się wspaniałą wizytówką Atrium Centrum. Na parterze znajduje się infrastruktura handlowa z restauracjami, bankami oraz innymi potrzebnymi udogodnieniami jak np. centrum medyczne. Lokalizacja biurowca zapewnia dogodne połączenie z resztą miasta dzięki świetnemu dostępowi do komunikacji miejskiej – stacji metra Rondo ONZ oraz licznych linii tramwajowych i autobusowych.


Źródło: https://cpipg.pl/pl/nieruchomosci/biurowce/atrium-centrum 

ATLAS TOWER

Atlas Tower to charakterystyczny 112 – metrowy budynek biurowy położony w centrum Warszawy przy Alejach Jerozolimskich 123a, tuż przy Placu Zawiszy. 28 – kondygnacyjny budynek klasy B+ oferuje nowoczesną powierzchnię biurową, która jest dopasowywana do indywidualnych potrzeb najemców. Biurowiec oferuje około 40 000 m2 atrakcyjnej powierzchni biurowej na wynajem. Właścicielem budynku biurowego jest spółka  inwestująca w nieruchomości w krajach Europy Środkowo – Wschodniej. Właściciel  prowadzi obecnie działalność na rynkach w Polsce, na Węgrzech, w Bułgarii i Rumunii, inwestując w dochodowe aktywa i realizując przedsięwzięcia deweloperskie. Zarówno jak wyżej wymienione budynki Atlas Tower także przeszedł swoją renowację. Modernizację przeszło główne lobby, które w ramach rewitalizacji zmieniło swoje barwy na jaśniejsze i stało się bardzo nowoczesne.  W nowej odsłonie ściany oraz posadzki przyjęły jasne tonacje, co znacznie poprawiło estetykę tej części budynku. Lifting przeszedł także hol windowy oraz recepcja, nad którą znajduje się teraz efektowny ekran informacyjny. Sześć pięter przeznaczone na galerię handlową daje najemcom oraz gościom możliwość robienia zakupów i skorzystania z oferty istniejących usług np. fitness oraz kawiarni oraz restauracji. Na trzech poziomach  znajdują się sale konferencyjne o najwyższej jakości, z widokiem na niezwykłą panoramę Warszawy.  Do Atlas Tower można dojechać licznymi liniami autobusowymi i tramwajowymi oraz dwoma liniami kolei podmiejskiej. Dogodna lokalizacja biurowca pozwala zarówno najemcom, jak i gościom cieszyć się z punktów handlowo-usługowych jakie oferuje okolica.