Trwająca od ponad roku pandemia spowodowała wiele trudności dla części przedsiębiorców, z którymi muszą się mierzyć, aby pozostać w branży i zachować miejsca pracy i swoją markę. W tym trudnym czasie część firm nie myśli o rozwoju, a raczej o tym, jak przetrwać. Jednocześnie wiele branż, w tym czasie, bardzo rozwinęło się i dalej się rozwija. A jak w obecnych czasach zachowuje się rynek nieruchomości biurowych? Czy pandemia pozwala na realizację dużych projektów inwestycyjnych i rozwój?

Niewątpliwie okres pandemii przyniósł bezwzględną weryfikację planów inwestycyjnych deklarowanych jeszcze w 2019 roku. I choć zatrzymała ona część inwestycji biurowych na początku 2020 roku w stolicy, miasto wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce, nawet pomimo pandemii, radzi sobie całkiem dobrze. Rynek ten będzie rozwijał się dalej i przystosowywał do nowych warunków oraz zmieniających się preferencji najemców. Statystyki oraz raporty, które odnoszą się do dostępnej oraz wynajętej przestrzeni biurowej pokazują, że rynek wynajmu powierzchni biurowych, w zestawieniu z ubiegłym rokiem, ma się całkiem dobrze.

Według powyższych danych zebranych przez firmę Knight Frank widzimy, że początek 2021 roku, za sprawą wysokiej nowej podaży, zrealizowanej w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku, przyniósł znaczący wzrost zasobów powierzchni biurowej w Warszawie. Na koniec marca 2021 roku całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie przekroczyły 6 mln metrów kwadratowych. W pierwszym kwartale 2021 roku oddano do użytku blisko 170 tysięcy metrów kwadratowych nowej powierzchni biurowej w zaledwie w ośmiu budynkach biurowych. Dodatkowo wolumen nowej podaży z pierwszego kwartału jest drugim najwyższym kwartalnym wynikiem w historii warszawskiego rynku biurowego (zaraz po drugim kwartale 2016 roku).


Według raportu i sporządzonych wykresów przez firmę Knight Frank zauważamy również, że na początku bieżącego roku odnotowano kontynuację spadku aktywności najemców, którzy w analizowanym okresie wynajęli zaledwie 109 tysięcy metrów kwadratowych biur, co łącznie daje najniższy kwartalny popyt od ponad dziesięciu lat. Mimo to powstają nowe plany na kolejne inwestycje i warto również podkreślić, że cały czas wydawane są Decyzje o pozwolenie na budowę dla kolejnych biurowców w stolicy.

Choć rynek biurowy w Polsce mocno odczuł skutki trwającej pandemii, to jednak wciąż  rośnie. Jak widzimy z powyższego wykresu – największym zainteresowaniem wśród najemców cieszy się centrum Warszawy oraz bliska Wola. Szczególnie okolice Ronda Daszyńskiego są bardzo atrakcyjnymi lokalizacjami dla najemców. Tam też powstają największe projekty – między innymi The Warsaw HUB, kompleks Varso Place, Skyliner oraz Skysawa. Inwestycje te pokazują, że  atrakcyjność tego rynku jest cały czas na wysokim poziomie. Pomimo zdalnego, czy hybrydowego trybu pracy warto podkreślać, że Polska cały czas jest niekwestionowanym liderem na rynku biurowym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i jednym z globalnych liderów.

THE WARSAW HUB

The Warsaw Hub jest kompleksem zlokalizowanym w okolicy Ronda Daszyńskiego, gdzie powstała nowa biznesowa dzielnica Warszawy. Aktualnie jest to jeden z najbardziej rozwijających się obszarów stolicy wyposażony w nowoczesne biura klasy A, które przyciągają nawet najbardziej wymagających najemców. Powierzchnia całkowita biurowca to  113 tys. mkw. Rozmieszczona na 31-piętrach. Znajdują się tu najwyższej klasy przestrzenie biurowe, centrum konferencyjne, hotele, powierzchnie handlowo-usługowe, przestrzeń coworkingowa. Powstała w 2020 roku inwestycja jest wyposażona w innowacyjne rozwiązania technologiczne, które umożliwią natychmiastowe przejście do trybu pandemicznego. Cały kompleks posiada bezpośrednie wejście na stację II linii metra – Rondo Daszyńskiego, a komunikację miejską zapewniają także liczne linie autobusowe oraz tramwajowe.

VARSO

Varso Place to kompleks trzech budynków biurowych – Varso Tower (aktualnie to najwyższy biurowiec w Unii Europejskiej), Varso I oraz Varso II, zlokalizowanych na rogu ulic Chmielnej oraz al. Jana Pawła II. Varso znajduje się w granicach Centralnego Obszaru Biznesu. Wszystkie trzy obiekty otrzymały klasyfikację A. Powierzchnia kompleksu to ponad 70 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej i handlowo-usługowej. Varso Tower liczący 53 piętra oferuje najemcom i odwiedzającym dwa tarasy widokowe. Drugi z nich położony ma być na wysokości 230 metrów i będzie najwyższym punktem widokowym w Polsce. Ponadto, na 46 i 48 piętrze znajdować się będzie restauracja oraz bar, które będą stanowić jedyną w swoim rodzaju atrakcję, a na parterach budynków powstanie dwupoziomowy pasaż handlowy Varso Gallery. Budynek zlokalizowany jest przy największym węźle komunikacyjnym w Warszawie. W jego pobliżu znajdują się dwie stacje metra: Centrum i Rondo ONZ oraz liczne przystanki tramwajowe i autobusowe, Dworzec Centralny oraz stacja kolejki podmiejskiej WKD. Budynki będą posiadać bardzo funkcjonalne rozwiązanie, czyli połączenie podziemne z Dworcem Centralnym, stacją kolei podmiejskiej oraz galerią handlową Złote Tarasy.

SKYLINER

Biurowiec Skyliner zlokalizowany przy ulicy Prostej 67 jest bardzo charakterystycznym elementem panoramy miasta. Podobnie jak w przypadku The Warsaw Hub oraz Varso Place inwestycji tej również nie zatrzymała pandemia. Biura w 45-kondygnacyjnym wieżowcu zrealizowane są w standardzie klasy A, a do wnętrza budynku prowadzi lobby o wysokości piętnastu metrów. Całkowita powierzchnia do wynajęcia wynosi blisko 50 000 metrów kwadratowych. Wewnątrz znajduje się winda panoramiczna, która obsługuje tylko najwyższe piętra budynku. Na wysokości 165 metrów mieści się także 2-poziomowy SkyBar. Budynek zlokalizowany jest przy Rondzie Daszyńskiego. Lokalizacja zapewnia dostęp do Metra oraz u licznych linii autobusowych i tramwajowych.

SKYSAWA

Wkrótce w sercu stolicy powstanie jeden z najbardziej atrakcyjnych punktów na mapie nieruchomości komercyjnych w Polsce przy Rondzie ONZ pod adresem ul. Świętokrzyska 36. Budynek będzie liczył łącznie 40 kondygnacji naziemnych dających w sumie powierzchnię ok. 40.000 metrów kwadratowych. Biurowiec powstał na miejscu rozebranego starego dziesięciopiętrowego budynku z lat 60. Nazwa inwestycji powstała z połączenia dwóch wyrazów: SKY i SAWA, która sugeruje imponującą wysokość budynku oraz stanowi bezpośrednie nawiązanie do warszawskiej legendy, według której początek miastu dali rybak Wars i syrena imieniem Sawa. Zachętą dla przyszłych najemców będzie szereg udogodnień i rozwiązań technologicznych w budynku, a także bogata oferta gastronomiczna i usługowa dostępna zarówno w samym kompleksie, jak i w jego najbliższej okolicy. Dużym atutem dla przyszłych najemców będzie także lokalizacja inwestycji. Bliskość Dworca Centralnego i Dworca Śródmieście, kolejki WKD, stacji metra oraz linii tramwajowych i autobusowych zapewni doskonały dojazd wszystkim najemcom.


Źródło: https://www.urbanity.pl/mazowieckie/warszawa/z20866253