Warszawa, jak żadne inne miasto w Polsce, łączy pasję i nowoczesność z bogatą historią. Dzięki historii niewątpliwie jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć teraźniejszość. Możemy ją odtwarzać za pomocą listów, fotografii, czy starych pocztówek i albumów. Pozwalają one przywołać wydarzenia zeszłych wieków oraz zobaczyć jak wyglądały ówczesne ulice. Dziś skupimy się na jednej z nich, a mianowicie na ulicy Marszałkowskiej, będącej symbolem Warszawskiej wielkomiejskości.

HISTORIA ULICY MARSZAŁKOWSKIEJ

Przed wojną życie Warszawy skupiało się na ulicy Marszałkowskiej. Ulica była zabudowana okazałymi i pięknymi kamienicami. Najpiękniejsze z nich skrywały się pod numerami 50, 100, czy 101. Należały one między innymi do przedsiębiorcy Pinkusa Lothego, czy włoskiego fizyka Guglielmo Marconiego. W tamtych czasach partery budynków przy ul. Marszałkowskiej zajmowały liczne kawiarnie i restauracje, gdzie warszawiacy bawili się do rana. Liczne sklepy i usługi przyciągały mieszkańców Warszawy w ciągu dnia.

Podczas II Wojny a szczególnie w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku Warszawa bardzo mocno ucierpiała. Zniszczeniu uległa większość lewobrzeżnej Warszawy w tym ul. Marszałkowska i jej piękne kamienice. Walki, bombardowania, podpalenia i dewastacja zmieniły na zawsze krajobraz centrum miasta. Podczas okupacji niemieckiej nazwę ulicy zmieniono na „Marschallstrasse”.

ODBUDOWA MARSZAŁKOWSKIEJ

Po zakończeniu II Wojny Światowej Warszawa była jednym wielkim rumowiskiem, gdzie na ulicach widniały ruiny niegdyś pięknych kamienic. Mimo wszystko życie na Marszałkowskiej  nie zamarło całkowicie. W zachowanych parterach budynków szybko warszawiacy uruchomili liczne sklepy, restauracje i kawiarnie. W jednym z nich mieściła się słynna kawiarnia prowadzona przez legendarnego artystę – Mieczysława Fogga, która nosiła nazwę „Cafe Fogg”. Wtedy to ulica zyskała przydomek „Parterowej Marszałkowskiej”.

W latach 50-tych XX wieku rozpoczęto odbudowę kamienic przy ul. Marszałkowskiej.

Ściana Wschodnia ulicy zyskała zupełnie nową, handlową funkcję. W latach 60-tych XX wieku powstały tu 4 budynki handlowe o nazwie Wars, Sawa, Junior oraz Sezam. Trzy z nich istnieją do dzisiaj, a warszawiacy chętnie robią tu zakupy.

Warto również wspomnieć o Placu Konstytucji, który powstał jako centralny element wielkiego założenia urbanistycznego – Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM). Po wojnie plac został zabudowany kilkupiętrowymi budynkami, a na rogu ulic Marszałkowskiej i Waryńskiego powstał hotel MDM, który był pierwszym hotelem w odbudowywanej Warszawie. W parterach budynków powstały sklepy i lokale usługowe, a na terenie całego placu znalazły się wielkie kandelabry.

Ważnym elementem architektonicznym Warszawy jest Pałac Kultury i Nauki, który stanowił „podarunek od Związku Radzieckiego dla narodu polskiego” a którego budowa została ukończona w 1956 roku. Do niedawna PKiN był najwyższym budynkiem w Polsce. Przez wiele dekad PKiN stanowił siedzibę wielu instytucji użyteczności publicznej. Znalazły się tu też kina, teatry, muzea, sale konferencyjne, Sala kongresowa, część sportowa z basenem. W PKiN  odbywały się liczne bale i koncerty z udziałem najbardziej znanych światowych artystów.

WSPÓŁCZESNE OBLICZE ULICY

Patrząc na to jak Marszałkowska wyglądała kiedyś a jak wygląda dziś,  widzimy, że ulica częściowo straciła swój dawny, przedwojenny charakter. Piękne przedwojenne kamienice mieszają się z projektami modernizmu i nowoczesności. Całość tworzy ciekawą różnorodność stylistyczną ulicy, a pomieszanie „starego z nowym” nadaje oryginalny charakter. Obecnie ul. Marszałkowska stanowi arterię komunikacyjną łączącą Pl. Bankowy z Pl. Unii Lubelskiej. Podobnie jak kiedyś, na parterach budynków znajdujemy liczne kawiarnie, restauracje i ciekawe sklepiki – lecz teraz we współczesnej formie.

Ściana Wschodnia, reprezentująca lata 60-te XX wieku przeszła w latach 90-tych modernizację, ale zachowała swój pierwotny charakter.

Ciekawym elementem również są zachowane rogatki Warszawy, które znajdziemy w okolicy Placu Unii Lubelskiej. Rogatki oznaczały koniec miasta. Dziś Warszawa kończy się o wiele dalej.

Przy ul. Marszałkowskiej funkcjonują powstałe w latach 90-tych dwie stacje Metra – Centrum oraz Świętokrzyska.

Wejście Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku zapoczątkowało rozpoczęcie wielu inwestycji w Warszawie. Widzimy, jak bardzo zmieniła się Warszawa przez ostatnie niecałe 2 dekady. Wybudowano wiele pięknych budynków biurowych, centra handlowe, zrewitalizowano wiele placów i kamienic. Warszawiacy też zmienili swoje dawne przyzwyczajenie, zaczęli spędzać czas i robić zakupy w Centrach Handlowych a Parterowa Marszałkowska zaczęła powoli tracić swój handlowy charakter. Dzisiaj przy ul. Marszałkowskiej widzimy wiele niezagospodarowanych lokali handlowych, a czynsze najmu znacząco spadły na tej prestiżowej ulicy.

BIUROWIEC – CENTRUM MARSZAŁKOWSKA

Biurowiec „Centrum Marszałkowska” powstał w miejscu dawnego Domu Handlowego o nazwie „Sezam”, który został wyburzony niecałą dekadę temu. W Sezamie znajdował się sklep z artykułami przemysłowymi, kawiarnia i bar szybkiej obsługi. W 1992 roku otwarto tam pierwszą w Polsce restaurację McDonald’s, która stała się najbardziej popularnym miejscem do spędzania czasu dla warszawiaków z każdego pokolenia.

Źródło: https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/51,34862,16452009.html?i=17&disableRedirects=true 

„Centrum Marszałkowska” to pierwszy budynek w Warszawie zintegrowany ze stacją dwóch linii metra. Posiada bezpośrednie przejście podziemne do stacji Świętokrzyska. Lokalizacja biurowca zapewnia bardzo dobrą komunikację dzięki bliskości stacji kolei miejskich oraz Dworca Centralnego. Co ciekawe, kilka lat temu w podziemiu budynku w nowej odsłonie otwarty został sklep pod kultową już nazwą „Sezam”. Powróciły ozdobne elementy z oryginalnego domu towarowego – wejście do sklepu udekorowano odrestaurowaną ceramiką, natomiast na elewacji biurowca zawisnął neon „Sezam”, który jest wierną kopią reklam świetlnych z 1969 roku.