Biura do wynajęcia Warszawa. Jak znaleźć biuro dla firmy ? Co jest ważne przy poszukiwaniu biura ? Na co zwracać uwagę ? W jakim budynku biurowym będzie mi się najlepiej pracowało ?

Szukanie nowego biura do wynajęcia dla firmy wydaje się wielu osobom trudne i skomplikowane. Postaram się pomóc Ci w tych działaniach i podam wskazówki jak znaleźć odpowiednie biuro w Warszawie. Podzielę się z Tobą  informacjami o rynku nieruchomości biurowych w Warszawie, o rodzajach i klasach biurowców. Przekażę Ci wiele innych informacji, które wesprą Twoje decyzje podczas szukania siedziby dla firmy.

Na początku dokładnie sprecyzuj swoje potrzeby – tzn. odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań:

 1. Lokalizacja – zastanów się jakie dzielnice są dla Ciebie najlepsze,
 2. Standard budynku biurowego – określ rodzaj i standard budynku biurowego, który preferujesz,
 3. Metraż biura – określ ile osób będzie pracowało w biurze, ile potrzebujesz pokoi, sali konferencyjnych itp.
 4. Termin – kiedy planujesz przeprowadzkę, pamiętaj o okresie wypowiedzenia, który obowiązuje Cię w aktualnej siedzibie,
 5. Budżet – określ miesięczny budżet na wynajem, od tych danych zależy typ budynku biurowego, klasa biurowca dla nowej siedziby,
 6. Jak znaleźć odpowiednie biuro ? – skontaktuj się ze specjalistycznym biurem nieruchomości, które posiada wiele ofert.

Tutaj znajdziesz oferty biur do wynajęcia w Warszawie

BIURA DO WYNAJĘCIA WARSZAWA – W KILKU KROKACH


OKREŚL LOKALIZACJĘ – KROK 1 – BIURA DO WYNAJĘCIA WARSZAWA

Pierwszym krokiem w poszukiwaniu biura do wynajęcia Warszawa powinno być określenie preferowanej przez Ciebie lokalizacji. Zastanów się, w której dzielnicy będzie Wam najwygodniej pracować. Aktualnie najbardziej popularne dzielnice to Śródmieście, Mokotów, Wola i Bielany. Trudno dziwić się, że otrzymujemy najwięcej zapytań o biura w tych dzielnicach. Do Śródmieścia, Mokotowa na Wolę oraz na Bielany dojeżdża Metro i liczne linie tramwajowe. Biura w innych dzielnicach również interesują Najemców, ale nieco mniej. Biurowce na Służewcu czyli tzw. Mordorze, wbrew obiegowej opinii, również znajdują chętnych. Wiele firm docenia ten rejon, akceptując pewne niedogodności związane z dojazdem do pracy, głównie ze względu na niższe czynsze niż w innych rejonach Stolicy.

OKREŚL STANDARD BUDYNKU BIUROWEGO – KROK 2

Określ jaki rodzaj budynku biurowego będzie najlepszy dla Twojej firmy. Podpowiem Ci. Rozróżniamy kilka typów i klas budynków biurowych – budynki biurowe klasy A, B+ oraz B , budynki pozaklasowe np. w kamienice biurowe.  Wiele domów i mieszkań zostało i przystosowanych do działalności biurowej. Szczegółowy opis biurowców klasy A, B+ i B biurowców oraz innych typów budynków o przeznaczeniu biurowym znajdziesz poniżej – Klasyfikacja Biurowców.

OKREŚL METRAŻ BIURA – KROK 3 – BIURA DO WYNAJĘCIA WARSZAWA

Określ ile metrów kwadratowych powierzchni biurowej do wynajęcia potrzebujesz? – ile pokoi, sal konferencyjnych, pomieszczeń socjalnych itp.? Jak to zrobić?

Policz ile osób pracuje w Twojej firmie. Przy obliczaniu powierzchni biurowej do wynajęcia przyjmujemy średnio na 1 osobę ok. 5 – 10 mkw. Czyli jeżeli Twoja firma zatrudnia 20 osób oznacza to, że potrzebujesz biura o powierzchni netto około 100 – 200 m2.  Ilość m2 zależy od specyfiki działalności Twojej firmy. Jeżeli większość pracowników pracuje w  pokojach to przyjmujemy ok. 10m2 / 1 osobę lub więcej.  Jeżeli Twoja branża umożliwia pracę zespołu na powierzchni open space (otwarta przestrzeń) to całkowicie wystarczy Ci 5 m2 na 1 osobę.

Zastanów się jak ile potrzebujecie sal konferencyjnych i jak często z nich korzystacie. Może nie warto wynajmować powierzchni przeznaczonej na sale konferencyjne i płacić za nią co miesiąc czynsz. Wiele budynków biurowych oferuje odpłatnie  sale konferencyjne do wynajęcia, z których mogą korzystać Najemcy. To często bardzo dobre rozwiązanie, które może dać ogromne oszczędności firmie. Koszt wynajęcia sali konferencyjnej w Warszawie wynosi średnio około 100zł za 1 godzinę.

OKREŚL TERMIN ZMIANY SIEDZIBY – KROK 4

Bardzo ważne przy poszukiwaniu „biura do wynajęcia Warszawa” jest określenie terminu rozpoczęcia pracy w nowej siedzibie. Jeżeli szukasz biura do wynajęcia o powierzchni do 100 m2 to rozpocznij poszukiwania biura minimum 3-4 miesiące wcześniej. Pamiętaj, że każde biuro będzie wymagało remontu, nowej aranżacji pod Twoje potrzeby i właściciel musi mieć na to czas. W przypadku biura o powierzchni do 100m2 remont trwa do 6-ech tygodni.

Jeżeli szukasz biura od 100 – 400 m2 to zacznij działania na minimum 4 – 6 miesięcy wcześniej przez planowanym terminem przeprowadzki. Pamiętaj, że właściciele budynków potrzebują nawet 2-3 miesiące na wykonanie remontu oraz aranżacji powierzchni pod Twoje potrzeby.

Jeżeli szukasz biura o powierzchni powyżej 500 m2 to zdecydowanie zacznij szukać na minimum 6 – 8 miesięcy wcześniej.

Jeżeli szukasz biura do wynajęcia Warszawa o powierzchni powyżej 1000 m2 to daj sobie na to jeszcze więcej czasu. Zacznij szukać biura około 12 miesięcy wcześniej przed planowaną przeprowadzką.

OKREŚL BUDŻET – KROK 5 – BIURA DO WYNAJĘCIA WARSZAWA

Określ miesięczny budżet jaki możesz i chcesz przeznaczyć na wynajem biura w Warszawie. Przy określaniu budżetu pamiętaj o tym, że:

 • podawane ceny wynajmu to ceny netto za 1 m2 – czyli bez VAT,
 • do podawanej ceny należy doliczyć koszty eksploatacji, które obowiązują w budynku. Koszty eksploatacyjne podawane są w cenach netto za 1 m2,
 • oprócz kosztów eksploatacji zapłacisz dodatkowo za zużytą przez Ciebie energię elektryczną, internet oraz telefony i czasami jeszcze za zużycie wody,
 • w budynkach klasowych (A, B+,B), ale nie tylko – do czynszu oraz kosztów eksploatacji zostanie doliczony tzw. Współczynnik powierzchni wspólnych. Współczynnik ten jest podawany w procentach i określa ilość powierzchni wspólnej w budynku. Do powierzchni wspólnej zaliczamy m. in. recepcję w biurowcu, wspólną komunikację – windy, klatki schodowe itp. oraz inne pomieszczenia niezbędne do funkcjonowania biurowca. W przypadku, gdy nie zajmujesz całego piętra w biurowcu, prawdopodobne jest, że dodatkowo zostanie Ci doliczony jeszcze tzw. Współczynnik powierzchni wspólnych dla piętra obejmuje powierzchnię wspólną na piętrze z innym Najemcą m. in. korytarz, łazienki oraz kuchnię itp.
 • dodatkowo płatne będą również miejsca postojowe w garażu podziemnym lub naziemnym, jeżeli zdecydujesz się na ich wynajem.

Specjalistyczne Biuro Nieruchomości – KROK 6

Znajdź dobre, specjalistyczne Biuro Nieruchomości, które pomoże Ci w znalezieniu odpowiedniego „biura do wynajęcia Warszawa”. Specjalistyczne Biura Nieruchomości posiadają odrębne Działy Wynajmu Powierzchni Biurowych. Doradca pomoże Ci w znalezieni odpowiedniej siedziby dla Ciebie oraz wesprze Cię w negocjacjach warunków umowy najmu.

Oferta biur do wynajęcia